Eesti Ujumisliit | Tondi 84, 11316 Tallinn
Telefon: +372 603 1530 | E-post: estswim@swimming.ee

Sündmused

Tulevasi sündmused hetkel pole.

Kontaktandmed

Tondi 84, 11316 Tallinn

Telefon: (+372) 603 1530
E-post: estswim@swimming.ee
Arve nr. EE142200221002100431
Reg. nr. 80086145

Eesti Ujumisliidu esindajad käisid Erasmus+ õpirände raames Norras Trondheimis ja külastasid koos Norra Ujumisliidu ujumise algõpetuse projektijuhi Jan Kjensliga Norra Teadus- ja Tehnikaülikooli (NTNU), et tutvuda Norra kooliujumise programmi veeohutuse osaga.

Norra ujumise algõpetuse programm kooliujumises oli kuni 2020. aastani sama “Õpime ujuma” nagu meil Eestis, kuid alates 2020. aastast muudeti Norras kehalise kasvatuse õppekava ja nüüd keskendutakse lisaks ujuma õppimisele ja ujumisoskuse omandamisele rohkem just veeohutuse osale õppekavas.

Veeohutus on osa kehalise kasvatuse õppekavast ning sellele keskendutakse igas kooliastmes. See algab 2. klassis, kus õpetatakse teadlikkust esmasest veeohutusest: kuidas käituda ohutult vees ja kutsuda abi ning lõpeb 10. klassis, mille eesmärgiks on õppida päästmist ja esmaabi andmist. Enamus koole teeb küll veeohutuse tunde sisetingimustes, kuid õppekava näeb ette, et veeohutuse tunde tuleb läbi viia ka välitingimustes, kuna seal juhtub suurem osa veega seotud õnnetustest ja on oluline korraldada õpet samades tingimustes, kus suurem osa õnnetustest toimub.

Tundide läbiviimiseks kasutatakse viskeliine, päästeveste, ujuvveste, päästerõngaid ning välitingimustes lisaks ka kalipsosid. Veeohutuse tundide arvu ei ole määratud ning see on koolide lõikes erinev, kuid õppekava näeb ette, millised õpitulemused peaksid Norras õpilased 2, 4, 7 ja 10. klassi lõpuks omandama.

2. klassi õpitulemused
Õpilane:

 • mängib ja sooritab põhilisi harjutusi – veega kohanemine, sukeldumine, hõljumine,
  libisemine, vees edasi liikumine ja vette hüppamine ning vees orienteerumine;
 • harjutab ohutut käitumist vees ja kuidas kutsuda abi.

4. klassi õpitulemused
Õpilane:

 • näitab ujumisoskust 200 meetri kompleksharjutuse sooritamisega;
 • harjutab ohutut ja säästlikku looduses liikumist.

7. klassi õpitulemused
Õpilane:

 • sooritab põhitehnikaid rinnuli asendis, selili ja vee all ujumises;
 • hindab ohutut käitumist välitegevustes ja looduses liikumisel ning õpib enese päästmist
  vees.

10. klassi õpitulemused
Õpilane:

 • sooritab erinevaid ujumistehnikad ja oskab ujuda pikka maad lähtuvalt enda eesmärkidest;
 • mõistab ja sooritab päästmist vees ja veekogu ääres välitingimustes;
 • mõistab ja oskab anda esmaabi.

Esialgsed uuringud näitavad, et Norras on omandanud ujumisoskuse 4. klassi lõpuks 40% õpilastest, võrreldes seda Eestiga, kus on ujumisoskuse omandanud 50% 5. klassi õpilastest. Võib öelda, et
ujumisoskuse omandamine on meil paremal tasemel kui Norras. Samas näitab uppumissurmad statistika 2020. aastal, et Norras on uppumissurmade arv väiksem kui Eestis: Norras 1,61 inimest/100 000 elaniku kohta; Eestis 4,36 inimest/100 000 elaniku kohta. Seega on veeohutus väga oluline kooli õppekavas ning veeohutuse õppel lähtutakse Norras vee kompetentsidest, mis koosneb 15st osast, et lisaks ujumisoskuse omandamisele omandaksid õpilased erinevaid oskusi vees hakkama saamiseks, sooviga seeläbi vähendada uppumissurmade arvu veelgi. Veeohutuse õpetamiseks on Norras loodud vee kompetentside rakendus, milles on välja toodud videod erinevate oskuste omandamiseks. Rohkem infot vee kompetentside kohta leiab siit.

Selleks, et täiendada veeohutuse osa Eesti kooliujumise õppeprogrammis oleme loonud koostöös Päästeameti ja Selts Eesti Vetelpäästega veeohutusalase programmi ja korraldame 4 tasuta koolitust „Praktiline veeohutus laste ujumise algõpetuse tundides“. Koolituse eesmärk on anda ujumise algõpetuse juhendajatele veeohutusalaseid teadmisi ja oskusi, mis aitavad juhendada õpilasi veeohtu sattudes edukalt hakkama saama ja teisi aidata, ennast ohtu seadmata.

Koolituste kohta leiab rohkem informatsiooni siit.

Praktiline veeohutus laste ujumise algõpetuse tundides koolitused üle-Eesti:
17.08.2022 – Paide, Paide SPA Hotell (Pärnu 6, Paide). Loe täpsemalt ja registreeru Paide koolitusele
kuni 10.08 siit.
29.08.2022 – Kohtla-Järve, Wiru Spordikeskus (Järveküla tee 41, Kohtla-Järve). Loe täpsemalt ja
registreeru Kohtla-Järve koolitusele kuni 22.08 siit.

28.09.2022 – Tallinn, Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus (Astangu 27, Tallinn). Loe täpsemalt ja
registreeru Tallinna koolitusele kuni 21.09 siit.

Oktoober 2022 – Tartu/Lõuna-Eesti. Koolituse aeg ja koht täpsustamisel.

Kommentaare veel pole.

Avalda arvamust

Teie e-posti aadressi ei avalikustata. Nõutud väljad on märgistatud tärniga.

Võid kasutada neid HTML tag'e ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>