Eesti Ujumisliit | Tondi 84, 11316 Tallinn
Telefon: +372 603 1530 | E-post: estswim@swimming.ee

Sündmused

Tulevasi sündmused hetkel pole.

Kontaktandmed

Tondi 84, 11316 Tallinn

Telefon: (+372) 603 1530
E-post: estswim@swimming.ee
Arve nr. EE142200221002100431
Reg. nr. 80086145

Eesti ujumist kajastav koguteos „Eesti ujumise lugu” hakkab valmis saama. Praegu käib 528-leheküljelise raamatu küljendamine ja 30. septembril läheb see trükikotta. Esitlus toimub novembri alguses.

Raamatu peatoimetaja Deivil Tserp võtab jaanuaris alanud tööperioodi alljärgnevalt kokku. Kui kasutada ujumisterminoloogiat, siis alustasime metsiku tempoga, mida hoidsime kogu loomingulise etapi vältel. Ausalt öeldes hakkas pilt vahepeal virvendama, aga nagu tulevad sportlased ületreeningust välja, sai ka meie töökas kollektiiv tapva tempo talumisega hakkama.

Tagasilööke praktiliselt polnudki, sest enamasti on ujumisringkondades toredad inimesed, kes mõistsid ettevõetud töö tähtsust ja aitasid igati kaasa. Rõõm on teatada, et augustis õnnestus Skype’i vahendusel intervjueerida Kanadas elavat Eesti juurtega seliliujujat Kia Puhmi, kes ujus 30 aastat tagasi peaaegu sama kiiresti kui meie parimad naised praegu. Kia lugu on põnev ja õpetlik ning täis dramaatikat – ta täitis küll Souli olümpia normi, kuid Kanada koondise peatreeneri ettepanekul tõsteti siseriiklikud normid nii kõrgeks, et piiga ei pääsenudki olümpiale, ehkki taseme poolest võinuks ta ujuda vähemalt poolfinaalis. Praegu läheb Kial hästi ja ta vaatab kordasaadetule positiivselt tagasi. Raamatus on pikk peatükk väliseestlastest-tippujujatest.

Nüüd natuke ka külajuttudest. Aeg-ajalt kuulen vihjeid, et mõne olulise ujumistegelasega pole raamatu koostamise ajal ühendust võetud. Jah, kõigi lugupeetud sportlaste ja treeneritega me rääkinud pole, kuid see ei tähenda, et nad on raamatust välja jäänud. Kinnitan, et teosest käivad läbi kõigi alale kuulsust toonud sportlaste, spordijuhtide ja ujumistreenerite nimed. Nii mõnestki neist räägivad õpilased või endised kolleegid põnevaid lugusid.

Minult on mitu korda küsitud, kas see raamat väärib ostmist ja kes on sihtrühm. Nüüd vastan kõigile korraga: minu hinnangul on see teos kõigile ujumisega sinasõbraks saanud inimestele kohustuslik kirjandus! Samuti sobib nimetatud raamat jõuluks kingikotti igale spordisõbrale, keda huvitavad põnevad ja verd tarretama panevad lood meie ujumise ajaloost ning ka viimastest kordaminekutest. Raamatus leidub palju seni avalikult rääkimata stoorisid, mis on väga huvitavad. „Eesti ujumise loo” kaante vahel on peaaegu 80 kenasti illustreeritud peatükki, mis sisaldavad portreelugusid tippsportlastest, aga ka mõnusaid ülevaateid tali- ja pikamaaujumisest, klubide ja ühingute ülevaatelugusid, veepalli ajaloolist tagasivaadet ja mahlakat intervjuud veepalli olümpiavõitja Mait Riismaniga, samuti mastersujumist ning statistikaosa. Ühtlasi annan välja veksli – kui keegi peaks raamatus pettuma, ostan selle isiklikult tagasi! Aga selleks peab pettuja veenvalt põhjendama, miks ta pettus…

30. septembrini on raamatu tellimishind ainult 19 eurot, seejärel hind tõuseb, poes hakkab ta maksma 29 eurot. Kordan juba varem välja öeldud tõdemust: seekord tark tormab! Praeguse seisuga on tellitud peaaegu 400 raamatut.

Suurteose põhiautorid on Gunnar Press, Deivil Tserp, Toivo Viilep ja Aet Süvari. Kokku on nii-öelda käe valgeks saanud 14 autorit, nende hulgas ka Mati Eliste, Tõnu Meijel, Enn Lepik, Nonna Sarana, Kalle Liivamägi, Ats Kuldkepp, Helle Iris Michelson ja Liina Laul. Üheskoos oleme koostanud mitmetahulise raamatu, tegemisel lähtusime alaliidu presidendi Karol Kovaneni soovist – see on aus ja otsekohene lugu! Viimati ilmus Eesti ujumise ajalugu kajastav raamat 1962. aastal. Meil on õnnestunud nii varasemast kui ka hilisemast perioodist kuldaväärt materjali hankida.

Raamatu tellimiseks kirjuta meiliaadressile estswim@swimming.ee.

Kommentaare veel pole.

Avalda arvamust

Teie e-posti aadressi ei avalikustata. Nõutud väljad on märgistatud tärniga.

Võid kasutada neid HTML tag'e ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>