Eesti Ujumisliit | Tondi 84, 11316 Tallinn
Telefon: +372 603 1530 | E-post: estswim@swimming.ee

Sündmused

Tulevasi sündmused hetkel pole.

Kontaktandmed

Tondi 84, 11316 Tallinn

Telefon: (+372) 603 1530
E-post: estswim@swimming.ee
Arve nr. EE142200221002100431
Reg. nr. 80086145

Kas teadsid, et sinu laps saab targemaks, kui õpib varakult ujuma?

Ujumine on üks levinumaid harrastusi üle maailma ja seda mitte ilmaasjata. Ujumine on lõbus ja kasulik treening, millel on palju positiivseid mõjusid inimese tervisele ja üldisele heaolule. Uuringud on näidanud, et ujumine võib olla eriti kasulik väikelastele, aidates neil arendada mitmeid oskusi eakaaslastest kiiremini.

Uuring, mille viis läbi Griffithi Haridusuuringute Instituut Austraalias, võttis luubi alla ujumise mõju väikelaste arengule. Uuriti 7000 last vanuses 3-5 aastat, kes käisid ujumas vähemalt üks kord nädalas. Ujujaid lapsi võrreldi nende eakaaslastega, kes ei osalenud ujumistreeningutel. Uuringu tulemused näitasid, et ujujad arendasid erinevaid oskusi ja võimeid varem ning neil oli teistest eakaaslastest kõrgem arengutase. Näiteks oskasid ujujad paremini matemaatikat, olid enesekindlamad, omasid paremaid peenmotoorseid oskusi ning nende kehaline võimekus oli arengu poolest kõrgem.

Üks oluline tulemus, mida uuring näitas – ujumine aitas lastel arendada keeleoskust. Ujumine võimaldab lastel suhelda erinevate inimestega, kuulata ja mõista treenerite juhiseid, mis omakorda aitab neil arendada oma keeleoskust. Samuti aitas ujumine lastel arendada peenmotoorikat, sest ujumise ajal peavad nad tegema erinevaid käte ja jalgade liigutusi. See omakorda aitab lastel arendada oma käte, sõrmede ja jalgade lihaseid ning parandada nende motoorikat.

Lisaks aitab ujumine lastel arendada enesekindlust. Ujumine võib alguses olla hirmutav ja väljakutsuv, kuid kui lapsed õpivad ujuma, tunnevad nad end enesekindlamalt. See omakorda aitab neil teisi väljakutseid julgemalt vastu võtta.

Ujumine on ka suurepärane treening, mis aitab lastel arendada oma füüsilist vormi, parandab südame ja veresoonkonna tervist ning arendab lihaseid. Ujumine on eriti kasulik lastele, kellel on probleeme kehakaaluga, kuna see annab neile võimaluse treenida oma keha ilma liigestele suurt koormust avaldamata.

Uuringust selgus, et ujumine võib lastel aidata isegi matemaatilisi oskusi arendada. Ujumine hõlmab erinevaid matemaatilisi mõisteid nagu sügavus, kaugus, aeg ja tempo. Ujumise ajal peavad lapsed jälgima erinevaid numbreid ja mõisteid ning sellest tulenevalt võivad nad areneda ka matemaatikas. Sportlikud ujujad kasutavad sageli põhilisi matemaatilisi oskusi, nagu liitmine, lahutamine, korrutamine ja jagamine, et arvutada oma ujumiskaugust, ringe, lööke, tõmbeid ja palju muud. Ujumine nõuab ka palju keskendumist hingamisele ja koordinatsioonile.

Veel üks põhjus, miks ujumine meid targemaks teeb – parandab meie mälu.

Osa meie ajust koosneb hipokampusest, mis on meie aju õppimis- ja mälusüsteemide põhikomponent. On leitud, et aeroobsed harjutused, nagu ujumine, mõjutavad oluliselt hipokampuse kasvu. Regulaarselt ujudes suureneb hipokampus, mis võimaldab meie ajju rohkem hapnikku voolata. See omakorda aitab suurendada meie mälumahtu!

Veel üks suur kasu, mida ujumine ajuosakonnas annab, on see, et see aitab teravdada meie tähelepanu ja keskendumisvõimet, tagades, et me ei kaldu oma ülesannetest kõrvale.

Ujumine võib suurendada laste tähelepanuvõimet. Ujujad heidavad tõenäolisemalt kõrvale neid ümbritsevaid segajaid ja keskenduvad paremini. Püsivus läbida ringe, mitte poolel teel peatuda ja keskendumine iga löögi õigele sooritamisele aitab teravdada ujuja tähelepanu ja keskendumist.

Griffithi uuring väidab, et ujumisega seotud oskused aitasid lastel valmistuda eelkooli või põhikooli minekuks.

Ujumine on sportlik ja meelelahutuslik tegevus, mida saavad nautida igas vanuses inimesed. See, et ujumine võib aidata lastel oskusi arendada, ei tähenda, et sellest poleks teistele vanustele kasu. Eakad saavad ujumisest kasu nii füüsilises kui ka vaimses vormis. Füüsiline liikumine ja treening on kasulikud igas vanuses. Ujumine aitab aidata arendada ka vaimset tervist. On teada, et see leevendab stressi ja parandab meeleolu.

Ega muud kui – kõik koos ujuma!

 

Kasutatud allikad:

https://news.griffith.edu.au/2012/11/15/swimming-kids-are-smarter/

https://news.griffith.edu.au/2013/08/13/swimming-a-smart-move-for-children/

https://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121116124603.htm

https://www.swimschoolaustin.com/swimming-makes-you-smarter

 

 

Kommentaare veel pole.

Avalda arvamust

Teie e-posti aadressi ei avalikustata. Nõutud väljad on märgistatud tärniga.

Võid kasutada neid HTML tag'e ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>