Euroopa lühiradade meistrivõistluste esimene päev algas lootusrikkalt. Hommikustest eelujumistes on aktiva poolel kaks vabariigi rekordit ja päev jätkub ühe finaalujumise ning ühe stardiga poolfinaalis. Rõõmustab, et enamus ujujaid suutsid ujuda tunduvalt kiiremini kui vabariigi meistrivõistlustel KalevSpa kiires ujulas. Veidi annab ikkagi tuda startide vähesus, esimese päeva hommikul ei suudeta ennast käima joosta. Selline oli ka ühine nimetaja ujujate arvamustes. Stardireaktsioonide numbrid kinnitavad seda arvamust. Meile heaks õppetunniks oli ka Anastassia start, mida võiks täna ainsana lugeda ebõnnestunute hulka. Nimelt võis suureks tegijaks olla….. uus võistlustrikoo, mis suure vaevaga sai selga tõmmatud ning, mis ahistas hingamist. Selliseid möödalaskmisi peaksime küll tulevikus vältima. Martti oli peale tulemuste väljakuulutamist väga mõtlik ja tunnistas, et 100% plaan ei õnnestunud, kuid ujumist tagasikerides võis järeldusi teha. Võistlus on alles noor ja kolm päeva veel ees.
Rõõmustas meeste teateujumine. 15 aasta vanune rekord vahetus neliku ühiste jõupingutuste tulemusel, kusjuures kõik ujusid kiiremini kui varem. Lihvimist vajavad veel teatevahetused.
Euroopa lühiradade meistrivõistluste teine päev tõi rekorditabelisse kaks parandust. Martin jätkas kompleksujumise rekordite uuendamist. Rekord sündis ka 400 meetri kompleksujumises, kuid Martin oleks soovinud, et ka 4.20 piir oleks alistunud. See on meeste ala ja jõu jaotamine distantsil vajab õppimist ning seejärel ka elluviimist. Rekord teateujumises annab selge kinnituse, et koondis ei koosne vaid üksikutest tähtedest.
Kolmanda võistluspäeva hommikul ujusid ennast õhtustesse ujumistesse nii Triin Aljand kui ka paarisrakend Martti-Martin. Triinu taset ilmestab ka fakt, et ta saabus võistluslinna alles eile hilisõhtul. Pinge võistlustel tõuseb, sest nii Triinul kui meie kompleksiujumise duetil on kõik võimalused võidelda finaalikohtade eest. Mõningase üllatusena võiks ehk ära minida ka Ken Tomsoni mehist etteastet 100 meetri seliliujumises. Kas see tähendab, et olümpianormi ründamist 100 meetri selilujumises alustab Andres Olviku kõrval ka vabaujumise “spetsialist” Ken Tomson?
Võistluste viimase päeva hommikul lootsime saada vastuseid mitmetele küsimustele. Kas Triinu suudab pääseda 50 meetri vabaltujumise vaheujumistesse ning trotsida ajavahet ja pikka lendu? Kas 200 meetri vabaujumise rekordid saavad uuendatud? Mida suudab meeste vabaujujate nelik?
Esimese kahe küsimuse puhul peame ootame järgmisi võistlusi, kuigi Elina oli lähedal taas kord 2 minuti alistamisele ning nii Ken kui Martti olid mõlemad pääsemas taas 1.49 sekundi klubisse.
Kuid üks rekord siiski sündis – 27 minutit peale 200 meetri vabaujumise distantsi ujus Martti Aljand 4×50 meetri vabaujumise etapil ajaks isikliku rekordi – 23,46. Ken Tomson läbis oma etapi 22,29, Roman koguni 22,46 ning Danil tubli ankruna 22,00. Kokku tulnud 1.30,21 oli kukkunud rekordist 1,7 sekundit parem ning poisid hakkasid omavahelises vestluses rääkima finaali pääsust. Kes vähe tahab, saab vähe.
Täna õhtul on aga ees üpris ajalooline hetk Eesti ujumises. Kaks meest samas finaalis. Tõeline kroonijuveel nendele võistlustele meie positsioonilt vaadates.
Tubli esitus koondiselt.
Tõnu Meijel,
Koondise vanemtreener