Rahvusvaheline Ujumisföderatsioon (FINA) kinnitas Sander Paavo avaveeujumise rahvusvaheliseks kohtunikuks. Omandatud FINA kohtuniku tase kehtib 01.01.2023 – 31.12.2026.
Võtsime Sander Paavoga ühendust ning uurisime lähemalt, milline oli tema teekond FINA kohtunikuks saamisel, millised olid eksamid ning millisel võistlusel teeb Sander Paavo debüüdi.
- Räägi endast meile natukene lähemalt.
- Mida tähendab sinu jaoks olla FINA kohtunik?
See tekitab minus väga head tunnet, sest kui edaspidi lähevad Eesti avaveeujujad suurtele tiitlivõistlustele siis olen veendunud, et nad teavad, mis olud neid seal ootavad ning neile ei tuleks üllatusi nagu tuli mulle omal ajal. Oskan ujujaid Eesti võistlustega ettevalmistada tiitlivõistlusteks.
- Kas soov olla FINA kohtunik on olnud sinu mõtteis kaua või kuidas sa selle otsuseni jõudsid?
Kohtuniku teekond sai alguse sellest, et eelmisel aastal umbes märtsikuus saatis Toomas Kleesment mulle emaili, et on võimalus minna Itaaliasse FINA avaveekohtuniku koolitusele ning kui eksam sooritatud positiivselt, siis saan litsenseeritud kohtunikuks. Mõeldud tehtud, ütlesin Toomasele et paneks mind kirja ning 13. mail lendasin Itaaliasse Piombino linna koolitusele. Koolitus oli kokku kaks päeva ning lõpus oli pikk eksam. Sain väga palju teadmisi ning tutvusi juurde.
Soov kohtunikuks saada tekkis eelmine aasta. Kohtunikuna saan aidata ning panustada avaveeujumise arengusse nii Eestis kui ka välismaal. Sain ka eelmisel aastal kolmel korral võimaluse praktiseerida kohtuniku rolli ning mul on hea meel, et mitmed asjad mis on võib-olla natuke Eesti avaveeujumise võistlustel logisenud on nüüd saanud paika. Oma magistri praktika sooritasin 10 km Eesti meistrivõistlustel ning praktika kaitsmisel iseloomustas ülikooli juhendaja mind sõnadega: “professionaalse suhtumisega”. Endise avaveeujujana teadsin varasemalt juba palju reegelid, aga eksam ning koolitus aitas mul saada veel teadmisi juurde ning neid ka kinnitada. Kui kellegil peaks tekkima avaveeujumise reeglite kohta küsimusi, siis mulle võib alati julgelt kirjutada ning ma seletan kõik ilusti ära.
- Kui keeruline oli see teekond rahvusvaheliseks kohtunikuks saamiseni?
Keeruline ei olnud. Hea inglise keele oskus tagas selle, et sain koolitusel kõigest aru ning ka edukalt eksami tehtud. Toomas Kleesment aitas mind palju sellel teekonnal just suhtlemise poole pealt nii FINA-ga kui ka koolitajatega. Ainuke asi, mis oli natuke erinev oli see, et Eestis kui innovaatilises digiriigs oleme harjunud, et toimetused netis tehakse kiiresti ära siis mujal maailmas ja Euroopas see nii kiire ei ole. Eksami tulemused tulid väga kaua, aga avaveeujumise Juunioride Euroopa meistrivõistlustel nägin ühte enda koolitajat ning ta rahustas mind ja ütles, et tegin enda eksami positiivselt ära.
- Millal on sinu esimene võistlus FINA kohtunikuna?
Rahvusvahelisel tasandil ma hetkel ei oska vastata, millal võiksin enda debüübi teha. Eestis olen olnud 2022. aastal kohtunik nii 5 km, 10 km kui ka 4×1.25 km Eesti meistrivõistlustel. See aasta plaanin kindlasti olla kohtunik samadel võistlusel. Lisaks saab öelda ka seda, et see aasta on meil Eesti Ujumisliiduga plaanis teha 4×1.5km teateujumise EMV. 2022.aastal katsetasime 4×1.25 km teateujumist ning see tuli meil päris hästi välja, aga eelmine aasta kui olin treenerina MM-il siis treenerite koosolekul öeldi, et edasipidi hakatakse kõikidel rahvusvahelistel võistlusel tegema teateujumisi avavees 4×1.5km formaadis. Jutud liiguvad, et ülejärgmisel olümpial (2028 LA) võib see olla juba olümpiaala.
Avaveeujumise FINA kohtunike nimekiri.
Soovime Sander Paavole palju edu uues ametis!