Eesti Ujumisliit | Tondi 84, 11316 Tallinn
Telefon: +372 603 1530 | E-post: estswim@swimming.ee

Sündmused

Tulevasi sündmused hetkel pole.

Kontaktandmed

Tondi 84, 11316 Tallinn

Telefon: (+372) 603 1530
E-post: estswim@swimming.ee
Arve nr. EE142200221002100431
Reg. nr. 80086145

Kuigi Rio olümpiamängud veel kestavad, saame siiski juba ühe vahekokkuvõtte ära teha. Tänaseks on 2016. aasta olümpiamängudel ujutud kõik ujumised ning välja jagatud kõik medalikomplektid. Oma esimesed olümpiaristsed on saanud ka meie enda Maria Romanjuk (20) ja Martin Allikvee (21)

 

“Olümpia on iga sportlase unistus, juba sinna pääsemine tähendab väga palju. Olümpiamängudel osalemine annab motivatsiooni edasi trenni teha ja väga palju häid emotsioone, mis omakorda annavad sulle jõudu rasketel treeningutel.”

Maria Romanjuk

 

“Minu järgmiseks eesmärgiks on pääseda oma teisele olümpiale (Tokyo2020), ning ujuda seal ka poolfinaalis.”

Martin Allikvee

 

Ühe esimene on teise viimane

Kui meie noored sportlased läbisid tänavu esimese olümpia, siis mõne mehe jaoks oli tänavune hoopistükis viimane. Ujumislegend Michael Phelps on paljudes inimestes taastanud usu superkangelastesse, sest ei ole ju võimalik, et üks lihtinimene võidab oma karjääri jooksul kokku 23 olümpiakulda, kolm hõbedat ja kaks pronksi. Kuid just sellega Phelps hakkama sai ja pole ka ime, et ta ise saavutusega äärmiselt rahul on. Oma viimase kulla võitis 31-aastane ujuja USA 4×100 meetri kombineeritud teateujumise koondisega mille järgselt lausus BBC vahendusel: “Just nii soovisingi ma oma karjääri lõpetada. Ma olen elanud oma unistuses ja selliste olümpiamängudega on ideaalne punkt panna,” lisas ta.

Phelps on pakkunud publikule elamusi läbi aastate ja loomulikult ei saa ka meie sportlased temast ei üle ega ümber. Just Phelpsi 200m delfiin on Maria jaoks üks Rio eredamaid mälestusi: “See oli väga emotsionaalne hetk nii temal kui ka kõikidel teistel, kes tribüünil olid. See, kuidas ta basseinist väljudes oma naise ja lapse juurde kohe läks, oli super hetk. Külmavärinad tulid peale.” Ja võib kindel olla, et samad tunded olid veel paljudel! Kui aga Phelpsi päriselus kohtaks, siis mida selliselt medalimasinalt küsida? Nippe? “Pigem ei küsiks neid tavalisi küsimusi, sest neid ta kuuleb niigi tihti. Küsiks hoopis, et “Millal saab sind Eestisse külla oodata?”” viskas toreda küsimuse õhku Martin. Peaks selle ehk Phelpsi tiimile edastama?

 

Unistused on täitmiseks!

“See hetk, kui tulin veest välja ja nägin tablool 1.10.10 asemel 1.09.49. See oli magus tunne, kui sajandiku pealt kordasin enda isiklikku,” rääkis Maria, kes Riosse minnes seadis koos treeneriga endale realistliku eesmärgi ujuda 100m rinnuliujumises Eesti rekord. Uut rekordit küll ei sündinud, kuid 31. kohaga võib igati rahule jääda! “Tablool oli see tulemus ja ma olen õnnelik, et ikkagi miinimumplaani täitsin. Esimest korda proovisin alustada kiiremini kui tavaliselt ja see tuli hästi välja. Selle pealt saabki nüüd aina edasi liikuda,” sõnas Maria, kelle kinnitusel on tal ees veel pikk karjäär. Nimelt loodab neiu ujuda veel kaua, kindlasti Tokyo olümpiatsükli, kuid ideaalis veel kauemgi.

Maria

Maria Romanjuk saavutas oma esimesel olümpial tubli 31. koha.                                                  Foto: erakogu                                                            

Sarnased mõtted on ka Maria sõbral ja klubikaaslasel Martinil. “Minu järgmiseks eesmärgiks on pääseda oma teisele olümpiale Tokyosse ning ujuda seal ka poolfinaalis!” sõnab noorsand kindlameelselt. Rios läbis Allikvee 200m rinnuliujumise distantsi ajaga 2.13,66 ja saavutas kokkuvõttes tubli 33. koha.

 

Treeneri hindamatu tugi

mariajamartin

Foto: erakogu

Spordis räägitakse alati palju sportlastest, kuid ei tohi unustada, et hea sportlase taga seisab hea treener. Kuidas innustas Martini ja Maria treener Dmitri Kapelin meie ujujaid nende elu suurima võistluse eelselt? “Enne starti Dima ja Martiniga tegime “high five” ja nad soovisid mulle edu. Ja pärast võistlust treener kallistas mind ja ütles, et olen tubli. Dima naeratas ja see on nii magus tunne, kui treener sinu pärast naeratab,” on Maria õnnelik. Ka Martin sai starti kaasa treeneri lõputu toe. “Ta ütles mulle, et ma ei üritaks teha paremini kui ma suudan. Et ma annaks endast kõik ja ujuks nii nagu ma praegu suuteline olen”, rääkis Martin ja lisas: “loomulikult lootsid mu lähedased ja ka ma ise, et olen kõrgemal positsioonil, aga samas mõistsime me kõik, et antud momendil oli see võimatu,” säilitab Martin kainet mõistus. Nimelt selgus noormehe Riosse sõit üsna viimasel hetkel, kodumaine konkurents olümpiakoha eest oli tõepoolest väga tihe. “Kuid üldiselt jään ma rahule. Ujusin enda koha päris hea aja ja olen lihtsalt nii uhke, et sain startida olümpiamängudel,” sõnab ta.

avamine

Martin Allikvee sõnul on tal kõige ehedamad mälestused avatseremoonialt. “See võimas ilutulestik, vali muusika ja kogu see atmosfäär mis seal oli, pani mind nii mõtlema, et isegi pisar tuli silma,” lausus ta.           Foto: erakogu

 

Ameeriklaste triumf ja jälg ajalukku

Rahule võivad kahtlemata jääda ka ameeriklased, sest olümpiaujulast lahkusid nemad koguni 33 medaliga, millest 16 olid kõige kirkamat värvi. Lisaks Michael Phelpsi imelisele sooritusele tõi Rio olümpiabasseinist kodumaale neli kuldmedalit ja ühe hõbemedali 19-aastane Katie Ledecky. Märkimisväärse saavutusega sai hakkama ka ameeriklanna Simone Manuel. Nimelt sai 20-aastasest Manuelist esimene mustanahaline ujuja, kes olümpiamängude individuaaldistantsil kuldmedali võitnud. Manuel võidutses 100 meetri vabaujumises, läbides distantsi ajaga 52,70, mis tähistab ka olümpiarekordit. Täpselt sama aeg märgiti ka kanadalannal Penny Oleksiakil ja nii läksi kuld kahe neiu vahel jagamisele. “See medal pole ainult mulle,” lausus Manuel Eurospordi vahendusel. “See on kõigile afroameeriklastele, kes on selleni püüelnud enne mind ja mulle sellega suureks inspiratsiooniks ja mentoriks olnud,” lisas ta. Manuel sai kõige kirkama medali kaela ka naiste 4x100m kombineeritud teateujumises.

 

Noor jumalus ja hallipäine vanameister

Ujumises kord on juba nõnda, et edukad võivad olla ka 16-aastase vanusevahega sportlased. Kui 32-aastane vanameister Ryan Lochte püüdis spordisõprade tähelepanu halliks värvitud juuste ja uue ujumisstiiliga, mis talle ka kulla tõid, siis Kanada saab uhkeldada 16-aastase imelapsega. Naiste 100 meetri vabaujumises Simone Manueliga sama aja ujunud ja kulla võitnud Penny Oleksiak on vaid 16-aastane noor kanadalanna. Muide, viimati läks samal distantsil olümpiakuld jagamisele 1984. aastal, kui kirka medali said kaela Nancy Hogshead ja Carrie Steinseifer. Üsna hullumeelne tegu ju! “Ma olen alles 16-aastane ja olümpiamängudelt kulla võitmine on päris hullumeelne,” sõnas ta ise Eurospordile.

 

Ungari raudleedi Katinka Hosszu 

Suurepärase sooritusega sai hakkama ka ungarlanna Katinka Hosszu, kes lahkus olümpiaujulast kolme kulla ja ühe hõbemedaliga. 27-aastase ungarlanna tegi oma olümpiadebüüdi 2004. aastal, kuid oli siiani jäänud medalita. Oma elukaaslase ja endise ujuja Shane Tusupi käe all treeniv Hosszu on kodumaal tituleeritud raudleediks, kuid miks mitte teda pärast Rio olümpiat kutsuda hoopis kuldseks leediks? Lisaks kullasajule püstitas Hosszu ka 400 meetri kompleksujumises maailmarekordi. Ungarlanna läbis finaalujumises distantsi ajaga 4.26,36. See on koguni 2,07 sekundit kiirem neli aastat tagasi hiinlanna Ye Shiweni poolt püstitatud rekordist.

 

Rio olümpiamängudel püstitatud maailmarekordid:

N 400m kompleks – Katinka Hosszu (Ungari), 4.26,36

N 4x100m vabaujumine – Austraalia naiskond, 3.30,65

N 100m liblikujumine – Sarah Sjöström (Rootsi), 55,48

M 100m rinnuliujumine – Adam Peaty (Suurbritannia), 57,13

N 400m vabaujumine – Katie Ledecky (USA), 3.56,46

N 800m vabaujumine – Katie Ledecky (USA), 8.04,79

M 100m seliliujumine – Ryan Murphy (USA), 51,85

 

Lõpetuseks ka klatši ja kõmu

Lisaks suurepärastele tulemustele, sai Rio olümpiamängudel kõvasti kõneainet ka roheliseks muutunud basseinivesi. Nimelt muutus vettehüpete bassein üleöö helesinisest roheliseks. Korraldajad kinnitasid, et vesi sportlastele ohtu ei kujuta, kuid midagi täpsemat alguses öelda ei osatud. Mõni aeg hiljem muutus roheliseks aga ka veepalli ja sünkroonujumise bassein. Rohelise värvuse taga oli aga vee keemiline tasakaalutus ehk veemahutis said otsa kemikaalid, mida besseinivees tavaliselt kasutatakse. Kahtlustati ka vetikate vohamist, mis sooja ilma ja lahtise taeva all on paratamatu. Roheline värvus aga sportlasi ei seganud ja nii toimusid kõik võistlused plaanipäraselt.

 

Julia Jefimova õudusunenägu

Rio olümpiamängudel kaks hõbemedalit võitunud Julia Jefimova pidi lisaks konkurentidele rinda pistma ka kriitiliste kommentaaridega. Nimelt jäi Jefimova 2013. aastal keelatud ainete tarvitamisega vahele ning kandis 16-kuulist võistluskeeldu. Lisaks leiti tänavu märtsis venelanna kehast ka meldooniumi jälgi ning paljude konkurentide arvates ei oleks tohtinud Jefimova Rios startida. 24-aastane venelanna tunnistas, et on tüdinenud dopingut puudutavatest küsimustest ning tal on igasugune õigus olümpial võistelda. Nimelt lunastas Jefimova olümpiapääsme viimasel hetkel, kui rahvusvaheline spordikohus ta õigeks mõistis.

 

Autorid: Greete Kempel ja Laura Kalam

Kommentaare veel pole.

Avalda arvamust

Teie e-posti aadressi ei avalikustata. Nõutud väljad on märgistatud tärniga.

Võid kasutada neid HTML tag'e ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>