Eesti Ujumisliit | Tondi 84, 11316 Tallinn
Telefon: +372 603 1530 | E-post: estswim@swimming.ee

Sündmused

Tulevasi sündmused hetkel pole.

Kontaktandmed

Tondi 84, 11316 Tallinn

Telefon: (+372) 603 1530
E-post: estswim@swimming.ee
Arve nr. EE142200221002100431
Reg. nr. 80086145

Head ujujad ja treenerid,

Uus ujumise hooaeg on hoogsalt alanud. Sihid on seatud, treeningud toimuvad täistuuridel ja esimesed võistlusstardid on tehtud. Ujumine on eeskujulikult pildis ja huvi meie tegemiste vastu suur. Tahan edu soovida meie koondistele ja kõikidele, kelle süda ujumise taktis lööb.

Nii nagu igas peres, tuleb ka meil aegajalt ette olukordi, mille lahendamine kainet meelt ja kokkuhoidmist nõuab. Sooviksin pisut lahti rääkida eelmisel reedel Eesti Antidopingu (EAD) ja Ujumisliidu (EUL) poolt avalikustatud infot, mille kohaselt on üks noorujuja andnud positiivse dopinguproovi. Mõned teist olid selle uudisega juba varemalt kursis ja usun, et enamus meist suudab olukorda mõistlikult ja rahulikult suhtuda. Kahjuks pidime selle info avaldama enne, kui kõik juhtumi asjaolud on välja selgitatud ja lõplik otsus jõustunud. Kuna protsess on pooleli, siis oleme enda spordiala esindajatena mõnda aega ebamugavas olukorras. Igale küsimusele veel kindlat ja lõpliku vastust ei ole, olgu küsijateks ajakirjanikud või koolikaaslased. Teema on ka delikaatne, seetõttu ei ole sobilik edasi rääkida kuulujutte, see võib kahjustada süütuid inimesi. Inimesed väljaspool ujumisringkonda ilmselt ei taju, kui oluline meie jaoks on aus sport ja kui palju sportlased oma tulemuste saavutamiseks pingutavad. Naljana mõeldud kommentaarid võivad vägagi haiget teha. Annan teile nüüd niipalju infot, kui seda hetkel on ja anda tohib. Lisaks mõned mõtted ja soovitused, kuidas selles olukorras käituda võiksime.

Olen täiesti kindel, et ausa spordi põhimõtted on meie kõigi jaoks iseenesest mõistetavad. Ausus annab spordile sära. Pettuse teel saavutatud edu ei tee kedagi õnnelikuks. Lisaks olen kindel, et kõik ujujad on teadlikud antidopingu reeglitest. Samas on naiivne loota, et mitte keegi kunagi ei eksi. Teadlikult või kogemata, keegi spikerdab koolis, keegi eirab punast foorituld ja keegi räägib valesid. Dopingu juhtum on tilk tõrva meie meepotis. Selge, et pettusel pole ujumises kohta, aga enne kui me kellegi risti lööme, peame olema veendunud faktides. Jääme ausa spordi ideaalide juurde ka kriitilistes olukordades.

Hoolimata sellest juhtumist, ei pea ükski ujuja muretsema ega tundma ennast halvasti. Ujumisliit hoolitseb regulaarsete testimistega selle eest, et meie sport on puhas ja konkurents aus. Kontrollimisi ei teostata kahtlustamise pärast, vaid just nimelt välistamaks igasugused kahtlused. Kiiresti ujumine ja rekordid pole ju patt, see on meie eesmärk! Ujumisliidu ülesanne on garanteerida, et kõik tulemused on saavutatud ausalt ja et iga ujuja ja treener võib täiel rinnal nautida oma raske töö vilju ja häid tulemusi. Loomulikult toob üksik dopingujuhtum hetkeliselt negatiivset tähelepanu meile kõigile, aga pikemas perspektiivis tagab nulltolerants meile edu. See on ujumise tugevus!

Selle konkreetse juhtumi puhul ei anna me hetkel veel hinnanguid. Ei süüdista ega spekuleeri avalikult. Sportlane on saanud võistluskeelu ja tühistatakse ka tulemused. Koos vältimatult kaasneva tähelepanu ja pingega on see piisav karistus noorele inimesele talumiseks ja kindlasti ei pea me olukorda asjaosalisele raskemaks tegema. Rõhutan, EAD veel menetleb juhtumit ja kindlat infot selle kohta, kes on süüdi, kas tegu on olnud hoolimatuse, liigse usalduse või teadliku pettusega, hetkel pole. Kuigi nimi pole saladus ja mõistan, et nii mõnelgi on kiusatus see mõnes blogis või FB kommentaarina välja öelda, siis seda teha ei tohi. Põhjus on lihtne, Rahvusvahelise Antidopingu koodeks ja reeglid keelavad seda teha. Kui soovime, et sportlased järgivad piinliku täpsusega antidopingu reegleid, peame neid samu reegleid ka ise järgima. See on aus põhimõte. Lepime kokku, et me ei levita kuulujutte ega süüdista ainult sportlast ega süüdista ka kedagi teist alusetult. Kindlasti ei ole see asi naljakas ühegi nurga alt. Käitume väärikalt ja ei lase ennast linnalegendide voolul kaasa tõmmata.

Kuigi on veel vara teha järeldusi juhtunust, siis tahan teile meelde tuletada paari elulist reeglit. Iga vale tuleb varem või hiljem välja. Suhtu kriitiliselt ja tervisliku umbusuga kõike milles Sa ei ole kindel. Kontrolli. Ära tarbi ühtegi toidulisandit või ravimit, mille sisu lubatavuses Sa pole täiesti kindel. Vajadusel kasuta EAD kodulehel asuvat ravimite otsingusüsteemi (www.antidoping.ee/ravimid )või küsi nõu otse Eesti Antidopingust.

Juhtumi uurimise eest vastutab EAD. EUL’i huvi on, et selguks tõde, kes juhtunu eest vastutab ja õhku ei jääks ühtegi kahtlust. Olen veendunud, et tegu on üksikjuhtumiga, aga ka see peab olema tõestatud nii, et teised sportlased, kes hästi ujuvad, ei peaks tundma endal kahtlustavaid pilke ega vastama kohatutele küsimustele. Kuniks juhtumit veel uuritakse, teeme positiivses vaimus oma tööd ja trenni edasi ning näitame eeskuju professionaalses suhtumises olukorra lahendamisel. Kohe, kui on võimalik anda lisainfot, teeme seda.

Kuigi see juhtum saab nüüd mõnda aega suuremat tähelepanu, siis on tegemist siiski ühe väikse episoodiga elurõõmu pulbitsevas ujumiseelus. Järgmiseks võiksimegi kõik ühiselt keskenduda sellele, et saame endale korraliku Olümpiabasseini! Tutvu algatusega, anna oma toetus ja JAGA! http://olumpiaujula.ee/ Järgmise kuu aja jooksul paneme mängu kõik oma tutvused ja kontaktid, Sinu abi on vaja, et Eestisse hakataks ehitama Olümpiaujulat!

 

Ujumisliidu presidendina,

Karol Kovanen

Kommentaare veel pole.

Avalda arvamust

Teie e-posti aadressi ei avalikustata. Nõutud väljad on märgistatud tärniga.

Võid kasutada neid HTML tag'e ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>