Eesti Ujumisliit | Tondi 84, 11316 Tallinn
Telefon: +372 603 1530 | E-post: estswim@swimming.ee

Sündmused

Tulevasi sündmused hetkel pole.

Kontaktandmed

Tondi 84, 11316 Tallinn

Telefon: (+372) 603 1530
E-post: estswim@swimming.ee
Arve nr. EE142200221002100431
Reg. nr. 80086145

Lisaks parimate autasustamisele tänati 20. jaanuaril toimunud Eesti Ujumisliidu aasta galal eduka karjääri eest ka tippujumise lõpetanud sportlasi – Martin Liivamäge, Martti Aljandit ja Pjotr Degtjarjovi.

Uurisime nendelt, millised olid ujumiskarjääri meeldejäävaimad hetked.

“Minu ujumiskarjääri kõige meeldejäävamad hetked on kõik tiitlivõistluste medalivõidud, tiimivõit NCAA võistlustel Ameerikas ja Olümpial tehtud stardid ja kogemus. Võin julgelt öelda, et need momendid jäävad minuga elu lõpuni,” rääkis Martti Aljand.

Pjotr Degtjarjovi sõnul on meeldejäävaid hetki väga palju, kuid kõige meeldejäävamateks võib kindlasti pidada 2010. aastal Eindhovenis EM’i poolfinaali pääsemist ja 100 m vabaltujumise Eesti rekordit 2013. aastal Kaasanis.

“Olen oma ujumise juures veedetud aastatega õppinud palju ja väga tänulik kõikidele õnnestumistele ja ebaõnnestumistele. Kõige meeldejäävamad hetked ei ole seotud tulemuste, vaid saadud kogemuste ja sõprade näol. Mul jäi maailma tipust natukene puudu, kuid suutsin Eesti lippu siiski neljal suurel tiitlivõistlusel poolfinaalides või finaalides kõrgel hoida,” rääkis Martin Liivamägi, lisades: “Mulle ei meeldi mõelda, mis mul spordis tegemata jäi, vaid pigem keskendun saavutatule. Ma olen uhke selle üle et lahkun ujumise juurest meie mõistes tipus ja seda 200 m kompleksujumise Eesti meistritiitli näol. Oli lahe võita oma südamelähedaseim ala kodupubliku ees ja veel nii väheste treeningkilomeetrite juures. Viimati õnnestus mulle selles alas kodus kaotada oma “noorele” konkurendile Martti Aljandile 2005. aastal.”

Miks ja millal otsustasid sportlased tippujuja karjääri lõpetada? 

“Mõtted lõpetamisest vaevasid mind päris pikalt, kuid lõpliku otsuse tegin 2017 aasta sügisel,” rääkis Pjotr, lisades: “Põhjuseks oli perspektiivi puudus. Kahjuks hetkel pole Eestis veel loodud tingimusi tippspordiga tegelemiseks.”

Martti sõnul otsustas ta juba varakult, et eelmise aasta lühiraja EM jääb tema koondisekarjääri viimaseks stardiks.

“Tippsportlase karjäär lõppes minu jaoks tegelikult peale ülikooli lõppu 2013. aastal. Ülejäänud aastatel olen ise ennast kutsunud pigem harrastussportlaseks,” sõnas Martin Liivamägi, lisades: “Naljaga rääkides ei soovinud see harrastaja lasta noortel tulevikutähtedel endale kodus nii öelda ära teha. Tõsisemalt rääkides ei näinud, et suudaksin ujumisele sellist aega pühendada, et astuda samm kõrgemale ja nii öelda poolfinaali piiril ujumine ei olnud enam see, mis mind igapäevaselt maksimaalselt pingutama oleks motiveerinud.”

Millised on endiste tippujujate tulevikuplaanid ning kas need on seotud ka ujumisega? 

“Hetkel otseselt väga kindlat tegevust pole, otsin end ja võtan rõõmsalt kõik pakkumised vastu, mis elu ette toob,” rääkis Pjotr Degtjarjov, lisades: “Suvel läbisin ettevõtluskoolituse ja sügisest läksin Tallinna ehituskooli. Ujumisest olen hetkel pigem eemal, aga kunagi ei tea, millal sellega ennast uuesti seon.”

Martti Aljandi sõnul jääb tal peale tippsportlase karjääri lõppu rohkem aega ja energiat, et süveneda veelgi enam juba varem alustatud projektidesse. “Koos meeskonnaga oleme käima pannud Eesti esimese treeneritele mõeldud veebikoolituse keskkonna. Tänasel päeval, kus maailm liigub edasi uskumatu kiirusega, on ülioluline ennast pidevalt täiendada. Kellel huvi, leiab meid: www.smartcoaching.ee. Otsime pidevalt uusi kõrgetasemelisi koolitajaid, kellel huvi, võib minuga otse ühendust võtta,” rääkis Martti Aljand, lisades: “Ujumise juurest ma kindlasti kaugele ei jää. Annan kolmele grupile spetsiaalset ujumisspordi jaoks mõeldud ÜKE-t ja olen ujumise abitreener Swim Team United-is. Kõige kõrvalt tahaksin selle aasta jooksul ka Tallinna Ülikoolis magistrikraadi ära lõpetada.”

Martini sõnul tal endal sellist luksust pole, et peale karjääri lõpetamist midagi teha poleks. “Olen igapäevaselt seotud ujumisega läbi Kalevi Ujumiskooli noorte treenimise ning olen ka TYR Baltikumi müügiesindaja,” sõnas Martin, lisades: “Lisaks on au kuuluda Eesti Ujumisliidu treenerite kogu juhatusse ning vahepeal on õnnestunud jagada oma teadmisi ka noortele koondislastele. Kuulun ka väga lahedasse EuroPark Estonia kollektiivi, kus tuleb ka ujumisest tihti juttu. Seega ujumisele võõraks ma ei jää.”

Endised tippujujad on pakkunud meile – pealtvaatajatele, kaasaelajatele ja toetajatele palju närvikõdi ning põnevaid momente, mille eest oleme Marttile, Martinile ja Pjotrile äärmised tänulikud. Ka nemad soovivad oma toetajaid tänada:

Martti Aljand: “Tahaksin tänada oma perekonda, ilma kelle toetuseta seda kõike lihtsalt ei oleks olnud. Aitäh treeneritele, koondisekaaslastele, arstidele, massööridele, sponsoritele, toetajatele, sõpradele, fännidele ja kõigile kaasaelajatele. Elagu Eesti Sport!

Martin Liivamägi: “Perekond oli mul aastate jooksul kõige suuremaks toeks ning lahe oli näha neid tihti ka võistlustel tribüünidel. Lisaks on mul väga suur au olnud üle 20ne aasta võistlusradadel esindada Kalevi Ujumiskooli. Aastate jooksul on mul olnud väga lahedaid treeningkaaslasi ja mul on väga vedanud, et olen sattunud heade treenerite pilgu alla. Ma lahkun tippujumise juurest ainult heade emotsioonidega ning ma loodan et selliseid positiivseid emotsioone suutsin pakkuda ka oma toetajatele ja kriitikutele.”

Pjotr Degtjarjov: “Tahaks veelkord tänada kõiki inimesi, kes andsid oma panuse minu ujumiskarjäärile. Jään neile alati tänulikuks, sest ilma nendeta poleks saavutatud kõik need tulemused.”

Kommentaare veel pole.

Avalda arvamust

Teie e-posti aadressi ei avalikustata. Nõutud väljad on märgistatud tärniga.

Võid kasutada neid HTML tag'e ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>