Eesti Ujumisliit | Tondi 84, 11316 Tallinn
Telefon: +372 603 1530 | E-post: estswim@swimming.ee

Sündmused

Tulevasi sündmused hetkel pole.

Kontaktandmed

Tondi 84, 11316 Tallinn

Telefon: (+372) 603 1530
E-post: estswim@swimming.ee
Arve nr. EE142200221002100431
Reg. nr. 80086145

2. novembril toimus raamatu “Eesti ujumise lugu” esmaesitlus, kus võtsid sõna raamatu põhiautorid Deivil Tserp, Gunnar Press, Toivo Viilep, Aet Süvari ja ka mitmed teised kaasautorid.

“Tavaliselt on eestlane kiidusõnade puistamisega kitsi, ent peatoimetajana teen tervele ujumise kogukonnale pika pai. Kõik endised ja praegused sportlased, treenerid ja ametnikud ulatasid meile abikäe. See oli kindel märk, et raamatut vajatakse ning oodatakse. See ootus oli veninud pikemaks kui pool sajandit – viimati ilmus sarnane koguteos 1963. aastal,” kirjutab raamatu eessõnas Deivil Tserp.

Toivo Viilep kirjeldas esmaesitlusel, kuidas juba 80ndatel sai kokku töögrupp, kus arutati ujumise raamatu loomisest, kus oleksid portreelood. “Ma olen järele mõelnud ning olen mõnes mõttes õnnelik, et 80ndatel aastatel raamatut ei ilmunud, sest praegust raamatut lugedes seal paljusid asju sees poleks olnud. Ka samade inimestega rääkides,” lausus esmaesitlusel raamatu kaasautor Toivo Viilep, lisades:”Lisaks sellele on nüüd juures väga palju uusi ujujaid, kes on seda enda tegudega õigustanud, et ajalukku minna.”

Umbes kümmekond aastat tagasi kirjutasid Deivil Tserp ja Toivo Viilep visiooni, milline võiks olla Eesti ujumise lugu rääkiv raamat. Toona ei õnnestunud projektile rohelist tuld saada, kuid umbes aasta tagasi (2016. aasta novembris) kontakteerus Deivil Tserp Eesti Ujumisliiduga ning selgus, et mõlemad osapooled on projekti käivitamisest huvitatud.

Peaaegu 20liikmelise kirjutajatetiimiga võeti eesmärgiks luua võimalikult tõetruu koondportree. Tänu sellele õnnestus intervjueeritajatelt saada jahmatamapanevalt otsekoheseid väljaütlemisi ning verd tarretama panevaid lugusid, mida sportlased pole varem meediale rääkinud.

“Mul jäi suu lahti teda kuulates, ma ei suutnud süüa ega juua, Vladimiri lugu oli lihtsalt jalust rabav. See on niivõrd kirev,” nende sõnadega kirjeldas raamatu kaasautor Aet Süvari kohtumist ühe intervjueeritavaga – Vladimir Labziniga.

„Eesti ujumise lugu” kaante vahel on peaaegu 80 kenasti illustreeritud peatükki, mis sisaldavad portreelugusid tippsportlastest, aga ka mõnusaid ülevaateid tali- ja pikamaaujumisest, klubide ja ühingute ülevaatelugusid, veepalli ajaloolist tagasivaadet ja mahlakat intervjuud veepalli olümpiavõitja Mait Riismaniga, samuti mastersujumist ning statistikaosa.

 

Raamatu peatoimetaja: Deivil Tserp

Tekstid: Mati Eliste, Karol Kovanen, Ats Kuldkepp, Mai Laas, Liina Laul, Enn Lepik, Kalle Liivamägi, Tõnu Meijel, Helle-Iris Michelson, Gunnar Press, Mait Riisman, Nonna Sarana, Aet Süvari, Deivil Tserp, Mare Vierland, Toivo Viilep.

Kaanekujundus: Mait Kroonman

Kujundaja: Toivo Luht

Keeletoimetaja: Mari Kõverik

Statistika: Toivo Viilep

Trükk: Tallinna Raamatutrükikoda

Raamatud on saadaval nii Rahva Raamatu kui ka Apollo raamatupoodides üle Eesti.

Fotograaf Rauno Liivandi tehtud fotod raamatu esmaesitlusest leiad SIIT.

Kommentaare veel pole.

Avalda arvamust

Teie e-posti aadressi ei avalikustata. Nõutud väljad on märgistatud tärniga.

Võid kasutada neid HTML tag'e ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>