Aprilli esimesel nädalavahetusel käisid “Õpime ujuma” Eesti koolitajad Helen Link, Julia Kurbat, Bruno Nopponen ja Vladimir Kunitsõn Taanis, kus võtsid osa Taani Ujumisliidu ja Põhjamaade Ujumisliidu koostöös korraldatud “Learn to Swim” konverentsist. Jutuks tuli väga mitmeid põnevaid teemasid, kuid ühe olulisemana tasub esile tuua, et konverentsi käigus sai kinnitust, et Eesti on ujumise algõpetuse propageerimisega õigel teel. Nimelt on Eesti Ujumisliidu siiras soov tõsta ujumise algõpetuse taset üle Eesti, et anda seeläbi lastele kingitus kogu eluks – ujumisoskus!
Toome teieni kokkuvõtvate punktidena mõned mõtted, mis ka juba Eestis on kinnitust leidnud.
1. Kooliujumise tunnid on efektiivsemad, kui neid annavad koos ujumistreener ja kooliõpetaja.
2. Kooliujumise tunnid on efektiivsemad, kui kooliujumise tunnis osaleb maksimaalselt 12 last grupis.
3. Kooliujumise tunnid on efektiivemad, kui kooliujumist tunnid algavad võimalikult vara ( 1. Klassis) ning siis on esmatähtis enesepäästmise seisukohast rõhuda sukeldumise ja hõljumise selgeks saamisele, mis annab lapsele ohutuma hakkama saamise ning loob aluse ujuma õppimiseks.
4. Kui on täidetud siin loetelus olevad kolm esimest eeldust, siis 40 ujumistunniga omandas 200 m ujumisoskuse >90 % lastest, 25 m nõude täitsid 100% lastest. Eestis täna töötamegi selle nimel, et ujumise algõpetus oleks rohkem reguleeritud ja vähemalt 40 tundi esimese kooliastme jooksul tagatud.
5. Kooliujumise tunnid peavad olema lõbusad, et need paneks aluse eluaegsele veega seotud liikumisharrastuste võimalusele.
6. Hollandis näitas 25 grupiga läbiviidud pilootprojekt, et alustades ujuma õppimist krooliujumisest vs. rinnuliujumine saavutavad lapsed kiiremini ujumisoskuse, mis vastab ujumisoskuse definitsioonile.
7. Hea tulemus tuleb, kui riiklik ujumisõpetuse rahastamise süsteem võimaldab olla paindlik ja korraldada kooliujumise tunde KOV eripära arvesse võttes. Just sellist süsteemi proovivadki hetkel ellu kutsuda neli ministeeriumi (Sotsiaalministeerium, Kultuuriministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium ning Siseministeerium) koostöös Eesti Ujumisliidu ja päästeametiga.
Kõigi konverentsi ettekannetega saad lähemalt tutvuda Taani Ujumisliidu kodulehel: http://www.svoem.org/Kurser/Konferencer/Learn-to-Swim-2016/Presentations/