11.-12. detsembril toimub Noblessneri sadamas hooaja suurim taliujumise üritus Iceswim Festival.
11. detsembril toimub ÖÖujumine, kus on eesmärgiks võetud maailmarekordi püstitamine ja 12. detsembril toimuvad Eesti meistrivõistlused taliujumises. Rauno Pärg, kes on üks viiest korraldusmeeskonna liikmest rääkis meile, mis täpsemalt toimuma hakkab, kuidas ta ise taliujumise festivali korraldamiseni jõudis ja keda sinna oodatakse.
11. detsembril toimub Noblessneris ÖÖujumine. Kõlab põnevalt. Rauno, räägi lähemalt, mida see tähendab?
ÖÖujumine on meil selline rahva ujumine, mis sobib kõigile, kes taliujumisega tegelevad. ÖÖujumine saab olema üks pikk, mitme tunnine teateujumine 25m basseinis. See ei ole kiiruse peale ujumine. Eesmärk on saada võimalikult palju inimesi ujuma 25 meetrit külmas vees. Midagi sarnast on varem tehtud Tartus, kus minu andmetel ujus kokku 100 inimest. Me tahame kindlasti rohkem inimesi ujuma saada – meie eesmärk on 1000. Ametlikult sellist maailmarekordit ei ole. Kuid oleme siin arutanud, et maailma rekordina võime välja kuulutada kindlalt, kui saame üle 200 inimese.
Miks selle nimetus just ÖÖujumine on?
ÖÖujumiseks kutsume seda sellepärast, et kuna võistluste ajal läheb vara pimedaks, siis toimub enamus ujumisest pimedal ajal. Pimedust aga karta pole vaja, sest meil on bassein valgustatud ja vetelpääste ning meditsiiniabi kohapeal olemas. Kohal toome ka saunad, tünnisaunad ja veel palju muud. Ujumist saab jälgida video pildina meie kodulehel ja tõenäoliselt ka Delfis.
Oled sa ise mõnel taliujumise üritusel enne käinud?
Jah, juba mitu aastat. Olen osalenud taliujumise võistlustel nii Eestis kui ka välismaal.
Kuidas sa ise taliujumiseni jõudsid?
Mina alustasin taliujumisega umbes 5 aastat tagasi. Nägin dokumentaali ühest Hollandi mehest nimega Wim Hof. Ta on selline imemees, kes on teinud igasuguseid hulle maailmarekordeid külmaga seoses. Näiteks istus ta 2 tundi järjest jääkuubikutest täis vannis. Minu jaoks tundus see täiesti ulme, et keegi üldse suudab jääkülmas keskkonnas olla isegi minut. Olin tollest mehest nii vaimustatud, et lugesin läbi temast kirjutatud raamatu ja osalesin ka tema 10-nädalasel online kursuse. Kursuse lõpuks ujusin ise juba +1 kraadises vees mõne minuti.
Peale kursuse tegemist mõtlesin, et mis edasi? Mis ma nüüd selle oskusega peale hakkan? Samal ajal sattusin kogemata ühe artikli peale, mis kirjutas taliujumise maailmameistri võistlustest, kus eestlased olid väga edukad. Edukate eestlaste seas oli ka minu kunagine ujumistreener Bruno Nopponen. Tema sai nendelt maailmameistrivõistlustelt 9 medalit ja see andis mulle uue eesmärgi. Nüüd selle aasta alguses sai mul see eesmärk täidetud – olen nüüd kahel alal maailmameister oma vanusegrupis.
- Rauno esimene maailmameistritiitel
Milline on sinu roll Taliujumise Eesti meistrivõistluste ja ÖÖujumise korraldamisel? Kes lisaks sinule veel kambas on?
Korraldajateks on kamp taliujumise entusiaste. Meie tiimis on 5 inimest ja meil kõigil on teatud sporditaust. Mina olen ainuke endine ujuja meie grupist. Me kõik korraldame võistlust oma vabast ajast ja vabast tahtest. Ärilist eesmärki siin ei ole. Eesmärk on Eesti taliujumise kogukonna kokku toomine ja lõbus aja veetmine. Mina ise vastutan üritusel rohkem tehnilise poole eest, kuid eks me kõik teeme kõike, sest eesmärk on ühine.
Kui palju inimesi ootate 11.-12. detsembril toimuvatele taliujumise võistlustele?
Meie ootused kahe päeva peale kokku on 1000 osalejat. Enamus neist osaleb ilmselt ÖÖujumisel, kuid kindlasti tulevad paljud ka võistlema. Eelmine aasta ÖÖujumist ei toimunud, oli ainult võistluse osa, kus osales peaaegu 400 inimest. Tundub, et sellel aastal on huvi veelgi kasvanud.
Keda võistlema ootate?
Võistlema ootame kõiki, kes on vähegi taliujumisega tegelenud ja kes 25 m jaksavad ära ujuda. Võistlused toimuvad 25 m basseinis ning kavas on mitmed erinevad alad. Kõige lühem distants on 25 m ja kõige pikem distants on 450 m. Enamus on individuaalalad, kuid on ka 4×25 m teateujumised. Võisteldakse erinevates vanusegruppides. Kõige noorem vanusegrupp on alla 20-aastased, seejärel 20-30 aastased, 30-40 aastased ja nii edasi. Kõikidel aladel, välja arvatud 450 m vabalt ja 100 m kompleksi, saavad vanusegrupi kiiremad medali ja muid auhindu.
Kuidas sellisteks võistlusteks valmistuda?
Väga lihtne! Tuleb käia külmas vees kohanemas. Taliujumiskeskuseid ja üldse kohti, kus käiakse taliujumist harrastamas, on Eestis palju. Esimest korda võib-olla soovitan siiski mingist taliujumiskeskusest läbi käia, kus on tavaliselt rohkem rahvast. Sealt saab häid soovitusi juba kogenenumatelt inimestelt. Võistlustele minnes tuleb kindlasti lugeda läbi ka võistluste juhend. Taliujumise võistlustel on veidi teistsugused reeglid kui basseinis. Näiteks start toimub veest mitte puki pealt, pärast äratõukamist tohib vee all olla kuni 5 m ja nii edasi. 28. novembril on meil tegelikult ka üks väike eelüritus plaanis Tallinnas Linnahalli kai peal. See on praktiline koolitus, kus õpetatakse algajale taliujujale põhilisi teadmisi külmas vees kohanemiseks. Üritusel saab ujuda 25 m ning hiljem sauna minna. Üritus on tasuta.
Aga miks inimesed üldse käiakse taliujumas ja võistlemas?
Põhimõtteliselt on kaks suuremat põhjust, miks käiakse taliujumas. Number üks on tervislik põhjus. Väidetavalt külmas vees karastamine aitab hoida immuunsust, mis on sellel aastal eriti oluline. Ma pole arst ja ei oska täpselt seletada, kuidas karastamine tervisele kaasa aitab, kuid tean enda kogemusest öelda seda, et mina ei ole viimased 2 aastat haige olnud. Varem jäin palju tihedamini haigeks. Sama väidavad ka teised taliujujad.
Põhjus number kaks on seltskond. Taliujumas käiakse tavaliselt kambakesi. Taliujumine annab põhjuse, miks kokku saada ning toob palju uusi tutvusi. Minul on palju uusi sõpru tekkinud just taliujumise pärast.
Nüüd jõuame aga selleni, miks võistlemas käiakse. Ükspõhjus on muidugi taas seltskond. Taliujumise võistlustel on võimalik kokku saada inimestega erinevatest kogukondadest ja uute sõprade leidmine on väga kerge. Nii mõnigi on endale elukaaslase leidnud taliujumise võistlustelt. Teine põhjus on see, et võistlused annavad eesmärgi ja motivatsiooni taliujumisega edasi tegeleda. Ma arvan, et kui võistluseid ei eksisteeriks, siis ma nii aktiivselt taliujumisega ei tegeleks.
11.-12. detsembril toimuvale Iceswim Festival saab registreerida veebilehel taliujumiseemv.ee.
13. detsembril võistlusi ja üritusi ei toimu, kuid kõigil huvilistel on võimalik välja ehitatud basseinis ujumas käia.
Taliujumise üritustel saab silma peal hoida ka Facebooki vahendusel.
Juba sel laupäeval ehk 28. novembril toimuva taliujumise ürituse “UJU TALVEL Linnahalli taga” kohta leiab infot SIIT.