Eesti Ujumisliit | Tondi 84, 11316 Tallinn
Telefon: +372 603 1530 | E-post: estswim@swimming.ee

Sündmused

Tulevasi sündmused hetkel pole.

Kontaktandmed

Tondi 84, 11316 Tallinn

Telefon: (+372) 603 1530
E-post: estswim@swimming.ee
Arve nr. EE142200221002100431
Reg. nr. 80086145

Aleksa Gold, kes elab Kanadas ja õpib Toronto ülikoolis, rääkis meile sealsest elust, enda õpingutest, Torontos asuvast Eesti kogukonnast, 2019/2020 hooajast, koroonaga seotud piirangutest ja kodus treenimisest.

Kui palju oled 2019/2020 hooajal võistelnud ja kuidas see hooaeg läinud on?

Sellel hooajal olen 11 korda võistelnud, millest enamus on olnud dual meet‘id ehk siis ülikoolide vahelised kohtumised. Nendel võistlustel on rõhk pigem uute asjade proovimisel ja ka suure koormusega võistlemisel, sest tihti ujutakse lühikese aja jooksul mitu ala.

Sügisel ei läinud mul väga hästi, sest vigastasin oma põlve ja ei saanud korralikult trenni teha. Jaanuaris ja veebruaris mu põlv paranes vaikselt ning sain juba ka trenni teha ja natuke võistelda. Hooaja parima tulemuse ujusin veebruaris Kanada ülikoolide meistrivõistlustel, kus võitsin 7 medalit ja sain Kanada ülikoolide meistriks 200 m selilis. Ülikoolide meistrivõistlused ongi ülikooli ujumise hooaja tähtsaim võistlus.

Aleksa koos oma meeskonnakaaslase Osvald Nitskiga Kanada ülikoolide meistrivõistlustel. Osvaldil on kaelas pronksmedal, mille ta võitis 200 m liblikujumises.

Kuidas üldiselt treeningutega rahul oled? Kes su treenerid hetkel on?

Veebruaris ja märtsis jäin oma treeningutega väga rahule peamiselt seetõttu, et mu põlv oli paranenud. Hetkel on mu treeneriteks Byron MacDonald ja Linda Kiefer. Mõlemad on väga suurte kogemustega treenerid ning Byron võistles ise 1972. aastal Müncheni olümpial, kus ta sai 6. koha 100 m liblikujumises võisteldes ameerika ujumislegendi Mark Spitz’i vastu.

Byron on lisaks minule ka teisi Kanada eestlasi treeninud, sh endist Kanada tippujujat Kia Puhmi, kes oli omal ajal Kanada rekordiomanik 200 m seliliujumises. Tore, et sama ala on ka minu üks põhialasid! Lisaks Kiale on Byron ise omal ajal ujunud koos Kanada Eesti ujujaga Toomas Arusooga, kes esindas Kanadat 1968. aasta olümpiamängudel Mehhikos.

Õpid teist aastat Toronto Ülikoolis bioloogiat. Kuidas ülikooli ja eriala valikuga rahul oled?

Olen väga rahul ülikooli ja eriala valikuga! Minu jaoks on haridus väga oluline ja ma teadsin, et tahan minna väga heasse ülikooli. Ma kasvasin üles Torontos, kuid teadsin, et ei taha ülikooli pärast kuskile kaugele kolida. Mul on väga vedanud, et just Toronto ülikool on Kanada parim ülikool (lisaks on see üks parimaid maailmas) ja et seal on ka üks Kanada parimaid ujumismeeskondi.

Mul vedas ka sellega, et mu vend Josh ‘Juku’ Gold õppis juba enne mind Toronto ülikoolis ja ujus sealses meeskonnas, nii et ma teadsin juba enne meeskonnaga liitumist paljusid inimesi. See tegi minu ülemineku keskkoolist ülikooli kindlasti lihtsamaks. Meie meeskonna õhkkond on väga positiivne ja sõbralik ning mul on hea meel, et sain tutvuda nii vahva sõpruskonnaga! Lisaks on mul hea meel ka selle üle, et Toronto ülikool pakub väga palju erinevaid aineid ja olen leidnud just need, mis mind huvitavad. Toronto ülikool pakub ka eesti keele ja kultuuri tunde, mida ma olen võtnud. Toronto ülikoolis on Elmar Tampõllu nimeline Eesti õppejõud. Tema tunnid aitavad mul eesti keelt harjutada ja arendada.

Torontos on ka suur ja tegev Eesti kogukond, kus toimub palju üritusi. Suur osa nendest sündmustest toimuvad Tartu College’is, mis on suur 18-korruseline maja Toronto ülikoolilinnakus ja kuulub Toronto Eesti kogukonnale. Kuna see on mulle nii lähedal, siis ma saan käia paljudel üritustel, näiteks Estonian Music Week’il, kuhu viimati tulid Eestist esinema NOËP, Puuluup, Kadri Voorand ja teised. Eestist pärit Improteater Impeerium ja kohalikud Eesti Kanada koomikud osalesid FunniEst – Estonian Comedy Festivalil. Lisaks sellele on toimunud ka kontserte, näiteks septembris esines Torontos  Curly Strings. Tugev Eesti kogukond ja üritused on midagi väga ainulaadset Toronto ülikooli juures ja kuskile mujale õppima minnes ei oleks mul selliseid kogemusi ega võimalusi oma eestluse hoidmiseks ja nautimiseks olnud.

Seega olen väga rahul, et otsustasin Toronto ülikooli minna!

Millised on hetkel koroonaga seotud piirangud Kanadas? 

Kanada on väga suur riik ning erinevatel piirkondadel on erinevad piirangud. Ontario provintsis, kus mina elan, on eriolukord (kuid riigi tasemel seda pole) ja ainult hädavajalikud teenused on avatud. Kõik ujulad ja jõusaalid suleti märtsi alguses ning ma olen kodus trenni teinud.

Kuulsin, et Eestis said olümpialootused eriloa alusel siiski basseinis treenida, kuid Kanadas on olukord teistsugune. Isegi minu trennikaaslane Kylie Masse, kes on endine maailmarekordiomanik ja 2019. aasta maailmameister, teeb omaette kodus trenni.

Majas on meil õnneks mõned hantlid ja raskused, millega saan tavapärast jõusaali trenni teha. Lisaks sellele sõidan ma iga päev rattaga või jooksen, et vormi ja vastupidavust hoida. Iga päev teen umbes 2-3 tundi harjutusi ja proovin teha võimalikult mitmekesist trenni. Mõni päev teen ma raskustega trenni ja sõidan rattaga, mõnel teisel päeval käin hoopis jooksmas ja teen joogat. Tegelikult polegi vahet, mida ma täpselt teen, kuid kõige tähtsam on see, et ma treeniksin pidevalt ja püsiksin vormis.

Mul oli ülikooli viimane eksam eelmisel nädalal ning kool on praegu lõppenud. Järgmisel nädalal alustan suvekursustega. Teen ühte suvekursust juba järgmiseks õppeaastaks ette. Alates märtsist on ülikoolis kogu õpe toimunud vaid veebi vahendusel ja ka suvekursused toimuvad veebis.

Millal plaanid Eestisse tulla?

Mul oli plaanis sellel suvel tulla, aga vist pean nüüd ootama järgmise suveni 🙁

Mida soovitad ujujatele, kes praegu basseinis treenida ei saa?

Oluline on aru saada, et see olukord on meie kontrolli alt väljas, nii et tähtis on mitte stressis olla ja treenida nii palju, kui võimalik arvestades praegust olukorda. Ma arvan, et minu jaoks on kõige raskem see, et ma ei näe oma sõpru iga päev basseinis ja ma väga igatsen neid. Lahenduseks üritan nendega igapäevaselt rääkida, mis paneb mind neid natuke vähem igatsema.

Minu arvates on kõige olulisem jääda õnnelikuks ja motiveerituks, kuid samal ajal on ka tähtis puhkamist nautida, sest puhkamiseks pole meil kunagi nii palju aega olnud kui praegu! On väga palju kasulikke asju, mida saab teha kodus istudes – näiteks raamatuid lugeda, uusi keeli õppida, tuba koristada ja palju muud!

Kommentaare veel pole.

Avalda arvamust

Teie e-posti aadressi ei avalikustata. Nõutud väljad on märgistatud tärniga.

Võid kasutada neid HTML tag'e ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>